MENÜ

Nagybudapesti Horgászok Egyesülete

                                         AMIT A HORGÁSZ-VIZSGÁRÓL TUDNI KELL

 

Azok számára, akik most akarnak a horgászok táborába lépni, az állami horgászjegy megszerzésének előfeltétele a horgászvizsga letétele.(14 év alatti gyermekeknél nem szükséges a vizsga.)

A Nagybudapesti Horgászok Egyesületének ügyfélszolgálati irodája - az országban szinte egyedülállóan – a hét minden munkanapján 08.30 – 15.30 óráig az engedélyüket megújító, illetve a különböző területi engedélyeket (40 különböző területi engedéllyel rendelkezünk) igénylő horgászok rendelkezésére áll.

A horgászvizsgát az igényeknek megfelelően szervezzük meg. Vizsgára jelentkezni lehet személyesen az egyesület 1111. Budapest, Lágymányosi u. 14. alatti irodájában munkanapokon 08.30 – 15.30 óra között, az egyesület telefonján (2-095-882), vagy az egyesület e-mailjén.

 

A Nagybudapesti HE  a fenti elérhetőségeken , hogy a horgászok számára megkönnyítse a horgászvizsgát, minden horgászengedélyt kiváltani szándékozó személy számára 2015. áprilisától kezdve (amennyiben legalább 5 fő jelentkezik) INGYENES előkészítő tanfolyamot indít.

A tanfolyam helye a Nagybudapesti HE 1111. Bp. Lágymányosi u. 14. (Kende utcai tárgyalóterem, mely az ügyfélszolgálati irodától kb. 20 méterre található a Kende-u.elején.)

Érdemes gyermekhorgászoknak is részt venniük az előkészítőn, mert a 14. életév betöltése után nekik is vizsgát kell majd tenniük. A tanfolyam havonta egy alkalommal egy csütörtöki napon 14.00 és 18.00 óra között lesz megtartva. A tanfolyamokon számos, elsősorban a halismerettel kapcsolatos témáról lesz szó. A vizsgázó horgásznak fel kell ismernie a Magyarországon honos fajokat, nehogy szabálytalanságot kövessen el. Ezek (és még jó néhány szabály) ismerete feltétlenül szükséges ahhoz, hogy a horgászt az ellenőrzések során ne érhessék kellemetlenségek, büntetések. A vizsga anyagának eredményes elsajátításához érdemes igénybe venni az e célra szolgáló ismereteket tartalmazó, az „Amit a horgásznak tudnia kell” c. könyvecskét.

 

Néhány tudnivaló a horgászvizsgával kapcsolatban.

 

   A horgász-vizsga díja (országosan) 3500.- Ft.

A horgászvizsga tesztlapjának megválaszolására a vizsgázónak 45 perc áll rendelkezésére. A kérdések közül nem szükséges mindegyiket helyesen kitölteni a sikeres vizsgához, elegendő, ha a vizsgázó a lehetséges   …….     pontból csupán …….   pontot ér el a tesztlapon. (Minden helyes válasz egy pontot ér.) A vizsgáztatók a helytelen válaszokat az értékelés után megmagyarázzák a vizsgázónak, hogy azokkal is tisztában legyen.

 

     A Halászati és Halvédelmi törvény, mely a régi szabályozást felváltotta, új elvárásokat támasztott a horgászvizsgáztatással kapcsolatban. A horgász szervezetek, melyek lehetővé teszik a horgászok számára a vizsgáztatást, dolgozóikat, aktíváikat, - akik a horgászvizsgát levezetik – az illetékes Kormányhivataloknál letehető vizsgára kötelezik, csak ennek eredményes elvégzése után lehetnek vizsgabiztosok.

A horgász szervezetek és a halbiológusok a Halászati és Halvédelmi Törvény végrehajtása előtt lehetőséget kaptak annak részletes megismerésére, valamint arra, hogy észrevételeiket megtehessék. Elismert tudományos szakemberek és horgász-vezetők véleményeinek egyeztetése alapján állapították meg az új szabályokat, melyek sok tekintetben különböznek a régi szabályozástól.

A konkrétan halakkal foglalkozó anyag (fajlagos méretkorlátozások, fajlagos fogási tilalmi idők, védett halak fogásának tilalma, az egyéb halakra vonatkozó mennyiségi korlátozás, a hasznosításból kivont halak fogási tilalma stb.) mellett számos egyéb szabályt kell a leendő horgásznak ismernie, hogy csak néhányat említsünk: az igénybe vehető horgászbotok számát, az egyes szerelékeken alkalmazható horgok számát, az éjszakai- vagy a lékhorgászattal kapcsolatos szabályokat stb.

 

   Igen fontos, hogy a horgász a vízparton a fogási naplót szabályszerűen vezesse, mert nem megfelelő vezetése büntetést vonhat maga után. Minden horgásznak tanulmányoznia kell az adott területi engedélyen feltüntetett szabályokat, különös tekintettel a „víztérkódokra” melyet a megfelelő rubrikába kell beírni. Be kell jelölni a horgászat napját és megkezdésének időpontját, ha pedig méretkorlátozással rendelkező halat kíván megtartani a horgász, azonnal be kell írnia a naplóba. Az egyes területi engedélyek szabályai igen tág határok közt mozognak: a néhány pontos szabályozástól olykor akár 24 pontot is el kell olvasnia a horgásznak! Belátható, hogy annak érdekében, hogy kellemetlenségek, büntetések nélkül űzhessük kedvenc sportunkat, szórakozásunkat, saját érdekünkben számos ismeretet kell elsajátítanunk. Itt hívjuk fel a figyelmet arra, hogy a sok új szabály még a régi horgászokat is arra kell, hogy ösztönözze, hogy alaposan tanulmányozzák a területi engedélyeken szereplő korlátozásokat. (Jó példa erre pl. a fővárosi szakasz területére érvényes, az „egyéb halakra” vonatkozó 5 kg-os szabályozás, mely eltér az országosan engedélyezett 10 kg-tól. Az egyes vízkezelőknek ugyanis jogukban áll az országos rendelkezéseknél szigorúbb szabályokat bevezetniük.)

 

 

 

 

Asztali nézet